Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tiskové prohlášení ICEJ k akci NE NAŠIM JMÉNEM!

Tiskové prohlášení
 
české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) k „Akčnímu týdnu na protest proti návštěvě Benjamina Netanjahua“ v ČR
 
Izrael zažil v uplynulých týdnech několik traumatických zážitků: 11. března v noci teroristé brutálně ubodali ve spánku pět členů židovské rodiny, z toho tři malé děti. Necelé dva týdny nato explodovala na autobusovém nádraží v Jeruzalémě bomba, která zabila jednu ženu a řadu lidí zranila. Navíc se opět zvýšil počet raketových útoků z Gazy proti izraelským občanům. Terčem všech těchto ničím nevyprovokovaných útoků jsou nevinní civilisté.
 
Kritizovat právě v těchto dnech „politiku izraelské vlády“ a „útlak Palestinců“ je nevkusné a prozrazuje naprostou ztrátu soudnosti. Kdyby iniciativa „Ne naším jménem“ tyto teroristické činy jednoznačně odsoudila, bylo by její tvrzení, že jí jde o „spravedlivý mír na Blízkém východě“, snad věrohodné. Takto je jasné, že jejím cílem je ve skutečnosti šířit jednostrannou a neobjektivní kampaň pomlouvající Izrael. To k míru nikdy nemůže přispět.
 
Označování Izraele za stát apartheidu a jeho představitelů za válečné zločince či výzvy k bojkotu izraelského zboží nejsou bohužel ničím novým. Jsou typickým projevem nového antisemitismu, nikoli legitimní kritiky, i když se za ni vydávají. V jiných zemích se přitom ještě pálí izraelské vlajky a Židé nemohou bezpečně chodit po ulicích. Verbální násilí vede přímo k násilí fyzickému.
 
Rozhodně odmítáme každý pokus přenést podobné praktiky do České republiky.
 
Autor zprávy OSN o konfliktu v Gaze z roku 2009 Richard Goldstone, jehož závěrů zneužili antisemité k pranýřování Izraele, zveřejnil v těchto dnech v listu Washington Post článek, v němž vzal zpět podezření, že Izrael se v konfliktu mohl dopustit válečných zločinů. Důvod? Izrael věnuje značné úsilí tomu, aby vyšetřil podezření, že se jeho vojáci dopustili chyb, a ze shromážděných výsledků je zřejmé, že palestinští civilisté nebyli nikdy záměrně terčem útoku. Naproti tomu Hamás evidentně na civilisty mířil a také nepodnikl nic, aby podezření z válečných zločinů vyšetřil.
 
Závěrům Richarda Goldstonea by měla být věnována náležitá pozornost, protože dobře ilustrují povahu současného arabsko-izraelského konfliktu a odlišné normy, jimiž se jeho aktéři řídí. Současně jsou příkladem férové debaty na toto téma, kterou považujeme za potřebnou.  
 
V tomto kontextu plně podporujeme mezinárodní iniciativu „Přátelé Izraele“, mezi jejíž zakladatele patří i Václav Havel a která požaduje: „Kampaň démonizace Izraele musí skončit. Všichni lidé dobré vůle by měli povstat a říci, že už toho bylo dost.“
 
Mojmír Kallus
Předseda české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém
www.icej.cz