Jdi na obsah Jdi na menu
 


Věra Tydlitátová: Arogance mocných aneb lhář na radnici

17. 4. 2008

Arogance mocných, aneb lhář na radnici

Pokojný protest 1.3.2008 R.Kodera

Je neuvěřitelnou drzostí, když úředník UMO Plzeň 3 Radim Lisenko, poté co hanebně nezvládl situaci a nepodnikl vůbec nic, aby zabránil pochodu neonaciostů Plzní, kterýžto plezír dávno profláknutého Václava Budeše přišel daňové poplatníky na několik miliónů korun, sám sebe ve Zpravodaji městského obvodu PLZEŇ 3 chválí slovy: „1.3. 2008 se uskutečnil pochod svolavatele Václava Bureše, jehož média označovala jako „pochod neonacistů“. Ačkoli mnozí účastníci mohou patřit k radikálním skupinám, na shromáždění nedošlo k žádnému nacistickému projevu, či k jinému jednání, které by kolidovalo se zákonem. Po skončení pochodu menší skupinka radikálních antifašistů (viditelně pod vlivem omamných látek) blokovala vozovku v Pražské ulici. Zásahem policie byl tento problém rychle vyřešen."  

         Ačkoliv je celý článek nesen snahou opatřit si alibi v případě nezvládnuté situace, což by se snad dalo lidsky pochopit, nelze pochopit, ani omluvit zjevné lži zde uvedené. Především není pravda, že během neonacistického pochopdu "nedošlo k  žádnému nacistickému projevu či k jinému jednání, které by kolidovalo se zákonem". Dnes již nelze zamlčet skutečnost, na kterou upozornila nejprve TV Nova, a kterou následně velmi podrobně zdokumentovala Židovská liberální unie, že totiž přímo před synagogou zaznělo z řad neonacistů hlasité volání "Židi do plynu!"

Důkazy předložila ŽLU:

         "Poté, co režisér Oliver Morgenstern zpracoval a vyhodnotil dokumentační materiály, předseda ŽLU František Fendrych dne 3.3. ihned kontaktoval redaktorku zpravodajství TV Nova Lucii Brunclíkovou, která následně převzala od Olivera Morgensterna audiovizuální záznam trestných činů neonacistů v Plzni a profesionálně vynikajícím způsobem vytvořila reportáž, v níž svědecky vystoupili kantor ŽLU Viktor David Schwarcz, místopředsedkyně ŽLU Jiřina Nováková, dokumentarista Oliver Morgenstern, ředitel ŽMP Leo Pavlát a dále velitel opatření, zástupce ředitele Správy policie ČR pro Západočeský kraj Jaromír Kníže, starosta MO Plzeň 3 Jiří Štrobach, ministr vnitra ČR Ivan Langer a policejní prezident Oldřich Martinů. Tato reportáž byla odvysílána jako první zpráva v televizních novinách TV Nova v úterý 4.3. od 19:30 hodin. Můžete ji dodatečně shlédnout v záznamu na internetové adrese:

http://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=04.03.2008&238m=p&238p=TNOVINY&238v=130947 tp://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=04.03.2008&238m=p&238p=TNOVINY&238v=130947 

           Nedlouho po odvysílání této zprávy se několikrát objejvily spekulace o možnosti, že by snad (ze strany Židů?!) mohl být tento dokument a důkaz o protiprávním jednání v Burešově pochodu zfalšován. Tuto možnost vyvrátilo policejní šetření:

http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/zaznam-hajlovani-je-autenticky20080312.html

kodera

Je odporné, že již několikrát kritizovaný Radim Lisenko, namísto, aby na sebe neupozorňoval a byl rád, že celá trapná kauza pomalu utichá, neumí nic lepšího, než označit protesty slušných občanů, kterým se UMO Plzně 3 marně pokoušel zabránit, za řádění jakýchsi feťáků, zatímco Burešovi hoši byli podle něj spořádanost sama.  

          Pokud bychom dnes hledali příklad nabubřelé arogance mocných, stačí si přečíst Lisenkův článek, při němž se člověk jen musí stydět za úředníky, které si platí ze svých daní a kteří jej označí za feťáka, namísto, aby hájili jeho zájmy. Nelze dokázat podezření, že úředníci UMO Plzně 3 ve skutečnosti sympatizují s Burešem a jeho ostrými hochy, ale nelze se mu ubránit.

          Pane Lisenko, buď jste sympatizant neonacistů, nebo jste arogantní a neschopný úředník. Nechci řešit, co z toho je blíže pravdě. V každém případě byste však měl dát na městském úřadě výpověď a živit se na takovém místě, kde budete na své povinnosti stačit. 

(Fotografie z pokojného protestu v Plzni 1. března 2008: Radovan Kodera a Alena Hanzová)