Jdi na obsah Jdi na menu
 


Supervýhodné podmínky HAMASu pro zastavení palby

11. 1. 2009

ObrazekDAMAŠEK (Mignews/raz) - Šéf politbyra HAMASu - Haled Mašál se v sobotu 10. ledna večer opět nechal slyšet, že jeho orga-nizace odmítne jakoukoliv iniciati-vu související se zastavením palby.
Podle slov Mašála "musí rezoluci OSN č. 1860 splnit jen nepřítel, který začal útok". Zároveň dodal, že "organizace odporu jsou opět při plné síle, že sice utrpěly těžký úder během prvních dvou dnů operace "Lité olovo", ale v současné době již dokázaly převzít iniciativu".
Mašál prohlásil, že HAMAS je proti rozmístění modrých přileb OSN v sektoru GAZA a bude vnímat podobný akt jako okupaci.
Šéf politbyra dále ohlásil, že nemíní přijímat žádné návrhy o dlouhodobém příměří s Izraelem, a nestrpí žádné vměšování či dozor v tom, co se týká tunelů, vedoucích do Egypta. Je přitom známé, že právě přes tyto tunely proudí z území Egypta pašované zbraně do sektoru Gaza.

Na "oplátku" nabídl Mašál vlastní, zcela "mimořádné" návrhy podmínek pro zastavení palby:

1. Zastavení bojové operace CACHALu v sektoru Gaza

2. Odsun izraelských vojsk ze sektrou Gaza

3. Odstranění blokády a otevření kontrolních hraničních stanovišť.

Nezbývá než si připomenout, že HAMAS zásadně odmítá jakoukoliv myšlenku dlouhodobého příměří a není proto zrovna jasné, jakou výhodu by za takových podmínek získal Izrael. Dojde už konečně světové veřejnosti, že soucítí s těmi, kdo sami soucítění neznají a ani znát nechtějí? Dnes je to "jen" Izrael, ale je třeba mít na paměti, že s jídlem roste chuť. Také Evropa si ve 30. letech minulého století myslela, že obětováním Československa se nejen zbaví nepříjemného obchodního konkurenta, ale také nasytí Hhitlera. Navzdory očekávání pak musela čelit za své "dobrodiní" podstatně silnějšímu a lépe vyzbrojenému nepříteli.
V případě Izraele by tomu nebylo jinak. 
U Palestiny se navíc prjevuje fenomén, který známe například z Kuby. Revolucionáři tehdy desítky let pobíhali s flintami a nebylo se tedy proč divit, že jim pak normální práce nevoněla. V případě arabských "obránců" z HAMASu, HISBALLAHu či podobných uskupení, je to podobný fenomén. Proto také Palestinci příliš nepospíchají s vytvořením vlastního státu a hned tak nestojí ani o mírové uspořádání. Za těchto okolností by totiž museli začít normálně pracovat, což by se jim po desítkách let profesionálního "revolucionaření" asi dost zajídalo. Proto je také Palestina černou dírou na jakékoliv finance odkudkoliv, protože živit takové množství "revolucionářů" stojí obrovské peníze, z nichž není žádný přínos, ale je to jen svérázný "poplatek mírotvornosti", která při postoji lídrů těchto uskupení zůstává vždy stejně jen na papíře. Jinými slovy - vy nás budete živit, šatit, vyzbrojovat a my budeme "partyzánit". Ovšem do Izraele nám nemluvit nebudete, tam si budeme střílet kdy chceme a jak chceme.
V případě vzniku palestinského státu, by to byla také jiná písnička. To už by si nemohli strílet po Izraeli, kdy se jim zamane, protože podobný útok by musel být okamžitě vnímán jako napadení státu jiným státem a odvetný úder by musel být brán jako zákonný akt. Palestinci to dobře vědí a tak jen křičí a vydírají. Mašálovy podmínky by tak měly být velmi zřetelným vodítkem pro evropské i světové politiky, co opravdu chce. Proč Mašál nemluví o tom, že při splnění podmínek Izraelem se zaručí jako vůdce HAMASu za to, že na Izrael už nedopadně jediná raketa? Proč nemluví o tom, že HAMAS složí zbraně? Proč ještě nepřiměl své lidi aby začali pracovat a vytvářet hodnoty místo střelby po Izraeli nebo ničení staveb a jiných hodnot při převzetí Gazy? Je zde hodně otázek, které by si měli politici světa položit, než budou soudit Izrael. Československo si už podobnou "mírotvornost" Evropy vyzkoušelo v minulém století na vlastní kůži, proto by mělo právě Česko jako první vystoupit na obranu státu, který nyní, ve 21. století,  jen hájí své právo na bytí.