Jdi na obsah Jdi na menu
 


Izraelsko-americké závěry – dva státy pro dva národy

20. 5. 2009

Obrazek„Spojené státy se zavazují dodržovat plán „dva státy pro dva národy“, řekl novinářům prezident USA Barack Obama po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Netanjahu k tomu dodal, že má zájem na neprodleném jednání s Palestinci. „Palestinci však musí uznat Izrael jako židovský stát“, podmínil svou vstřícnost premiér.
Setkání obou státních lídrů proběhlo v pondělí 18. května v Bílém domě a trvalo o hodinu déle, než bylo původně plánováno. Nejprve jednali Obama a Netanjahu beze svědků, a teprve po hodině se k nim připojili poradci.
Po ukončení schůzky se Obama na krátké tiskové konferenci vyjádřil k výstavbě osad na palestinských územích. „Izrael má své závazky vůči ‘Cestovní mapě ’ a musí zastavit výstavbu osad (na Západním břehu Jordánu – pozn. red.). Izrael, ale i Palestinci musejí využít šanci pro mírové uspořádání“, konstatoval americký prezident.
Netanjahu se o „palestinském státě“ konkrétně nevyjádřil a vystačil si s konstatováním že „Palestinci se musejí spravovat sami“.
Obama také odmítl vyvíjet tlak na Írán a vymezovat časové limity pro jednání s Teheránem. „Není nutné dávat konkrétní termíny pro diplomatická jednání s Íránem“, prohlásil americký prezident. Zdůraznil, že on osobně očekává pokrok v mírových jednáních s Teheránem koncem letošního roku.
(raz)