Jdi na obsah Jdi na menu
 


Elijahu Inbal z Izraele bude řídit Českou filharmonii

6. 2. 2008

ObrazekNovým šéfdirigentem České filharmonie se od podzimu 2009 stane jednasedmdesátiletý mezinárodně uznávaný Izraelec Elijahu Inbal.

Funkci převezme po Zdeňku Mácalovi, který ji předčasně opustil loni v září. Vedení České filharmonie navíc oznámilo, že do Inbalova příchodu nebude místo šéfdirigenta obsazeno.

"Domluvili jsme působení na postu šéfdirigenta po dobu tří let s opcí na další léta," uvedla tisková mluvčí filharmonie Barbora Kalošová.

V kuloárech filharmonie zaznívají hlasy, že vedení filharmonie zvolilo pouze přechodné řešení a pro těleso stejně bude muset hledat někoho s dlouhodobou perspektivou. "Inbal je zajisté kvalitní dirigent, ale domnívám se, že by filharmonie měla najít osobnost již z povahy věku s delší perspektivou. Odhaduji, zda to není myšleno jako překlenovací období," řekl muzikolog Petr Veber, podobně situaci komentují i další odborníci.

"Raději bych viděl na postu šéfdirigenta někoho mladého, kdo nabídne delší vizi. Je to určitě zajímavá osobnost, schopný a svérázný dirigent, ale je vidět, že filharmonie přistoupila k provizornímu řešení," řekl hudební publicista Jindřich Bálek. To, co se podle něho předpokládá od šéfdirigenta, je dlouhodobá vize a práce s orchestrem v celé šíři repertoáru. "To se obávám, že se nedá očekávat," dodal.

Otázkou podle odborníků zůstává, proč se filharmonie nebyla schopna domluvit s dosavadním dirigentem Mácalem a zvolila stejně starého Inbala.

Největší české těleso by podle nich spíš potřebovalo mladší osobnost, která přitáhne více publika a vyprodá koncertní sály.

Inbal bude šéfdirigentem od sezony 2009/2010. Od roku 2003 do loňského září byl šéfdirigentem ČF Zdeněk Mácal, který se však funkce neočekávaně a předčasně vzdal. Původně měl na postu šéfdirigenta působit do června letošního roku. Dohodnuté koncerty podle vedení filharmonie stále vede a s orchestrem zůstane v pravidelném pracovním kontaktu i nadále.

Inbal, který zanedlouho oslaví 72. narozeniny, byl několikrát hostem českých koncertních pódií a podle hudebních kritik byla jeho vystoupení vždy nezapomenutelná. Během kariéry spolupracoval s operními domy v Mnichově a Hamburku, s Veronskou arénou a Glyndebournským festivalem; podílel se na hudebním nastudování řady nových inscenací v Paříži a Curychu.

Od roku 1974 do roku 1990 byl Inbal hudebním ředitelem Rozhlasového symfonického orchestru ve Frankfurtu nad Mohanem, jehož čestným dirigentem se stal v roce 1995. Od roku 1995 je také čestným dirigentem Národního symfonického orchestru RAI v Turíně a v roce 2001 byl jmenován na pětileté období šéfdirigentem Berlínského symfonického orchestru. Od ledna 2007 působí jako hudební ředitel divadla La Fenice v Benátkách. Od letošního dubna bude šéfdirigentem Metropolitního orchestru v Tokiu.

Dalším kandidátem na funkci šéfdirigenta, o němž se před časem spekulovalo, byl Rakušan Manfred Honeck. Kvůli svým pracovním závazkům v Pittsburghu a Stuttgartu však nabídku odmítl. Od sezony 2008/2009 se stane hlavním hostujícím dirigentem ČF s rozšířeným úvazkem. Otázku budoucího působení na šéfdirigentském postu, jak řekl letos v lednu ČTK, ponechává zatím otevřenou.

Vztah mezi šéfdirigenty ČF a jejím vedením či orchestrem se v uplynulých 15 letech neobešel bez zádrhelů; s filharmonií se nerozešel v dobrém Němec Gerd Albrecht, který v jejím čele stál v letech 1993 až 1996. Jako "nikoli nejšťastnější" své pražské angažmá hodnotil také Albrechtův nástupce a Mácalův předchůdce Vladimir Ashkenazy. Sám Mácal své působení v čele filharmonie ukončil netradičním způsobem; hráče o něm informoval po zkoušce na zahraničním festivalu bezmála rok před vypršením dohodnuté smlouvy.