Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cipi Livni nechce být Bibiho fíkovým listem

19. 2. 2009

ObrazekPo dlouhých jednáních je na izraelské politické scéně na chvíli jasno – Vládu se pokusí sestavit Benjamin Netanjahu, předseda radikální pravicové strany Likud, která skončila ve volbách o jeden mandát na druhém místě za vítěznou středovou stranou Kadima. Prezident Peres tak porušil tradici, jmenovat premiérem předsedu vítězné strany.

Paradoxně se ukázalo, že vlastně až třetí strana v pořadí „Israel Betejnu“ (strana ruských repatriantů) Avigdora Liebermana fakticky rozhodne o tom, kdo bude v Izraeli premiérem.
Lieberman totiž doporučil prezidentovi, aby jmenoval Netanjahua premiérem, protože on sám (Lieberman) je přesvědčen, že za podpory jeho a dalších stran bude „Bibi“ schopen sestavit funkční kabinet lépe, než předsedkyně středové Kadimy.
Prezident Šimon Peres tak nepověřil sestavením vlády Cipi Livniovou z vítězné středové strany „Kadima“, ale až druhou stranu v pořadí – radikální pravicový „Likud“ Benjamina Netanjahua, zvaného „Bibi“.
Cipi Livniová okamžitě reagovala na Liebermanovo spojenectví s Bibim prohlášením, že její strana odchází do opozice a do velké koalice s Netanjahuem nevstoupí.

Politické zrcadlo sněhové královny
Také ortodoxní strana ŠAS doporučila Netanjahua jako premiéra, zároveň však vyzvala „Bibiho“, aby usiloval o velkou koalici z Likudu a Kadimy. U řady politologů toto prohlášení vyvolalo mírně řečeno údiv, protože kdyby se spojily tyto dvě zmíněné velké strany, nemusela by to být strana ŠAS, kdo by byl přizván do koalice, čímž by tato ortodoxní strana přišla o svůj náboženský vliv na politiku.
Cipi Livni navíc zůstává vůči těmto návrhům neoblomná. „Politika pro mne není jen o počtu mandátů, ale především o idejích. Zůstanu na naší cestě, které věřím a nevstoupím do nacionalistické vlády Netanjahua“, řekla odstupující šéfka izraelské diplomacie. Zdůraznila také, že se odmítá stát „fíkovým listem diplomatického ochrnutí pravicové koalice“.
Zda se podaří Netanjahuovi sestavit vládu, zůstane otázkou jen několika málo dnů. Nebude to však mít jednoduché. Politická scéna Izraele je roztříštěná na tolik střípků, že z toho nakonec může vzniknout politické zrcadlo ledové královny, umožňující poslancům zapomenout, za jaký program byli vlastně zvoleni. Podstatným se stává fakt, že pevně sedí ve svém křesle.

Pes, který zradí jednoho pána ..
Jestli sází Netanjahu na Liebermana, měl by si včas uvědomit, že tento „politik“ ještě před několika dny veřejně hřímal, že nevstoupí do žádné koalice, kde by byly náboženské strany, odmítající ústavu. Zdá se, ovšem, že zrcadlo sněhové královny zrovna u něj už začalo fungovat. Najednou Liebermanovi nevadí ortodoxní strana ŠAS, která je prototypem jim odmítaných hodnot. Jen když bude mít od Netanjahua své ministerské křeslo.
Lieberman zradil své voliče a „Bibi“ by si měl připomenout staré mongolské přísloví, že pes, který zradí jednoho pána, nebude věrný ani ostatním. Když mohl Lieberman poslat k ledu své voliče, jak asi bude reagovat, začne-li se Bibiho loď potápět?
Ostatně, zrovna my bychom tomu mohli docela dobře rozumět. Strana ŠAS se totiž chová velmi podobně, jako naše KDU-ČSL. Je jedno, jaká vláda je u moci – pravicová či levicová – přizpůsobí se každé, jen když mohou být u lizu. A stejně jako KDU-ČSL tvoří jazýček na vládních vahách.
Lieberman se pro změnu chová jako naši Zelení. Ti byli sice zvoleni za levicový program, ale když se mohli dostat do modrých křesel Topolánka, rádi na svůj levicový program zapomněli. Lieberman je na tom s pamětí stejně.


Radmila Zemanová

Foto: Getty Images